Konstrukcje żelbetowe, projektowanie konstrukcji żelbetowych

Żelbeton to materiał budowlany, który jest powszechnie stosowany w nowoczesnych budynkach. Jest mocniejszy niż konwencjonalny beton i trwalszy dzięki obecności stali i innych materiałów. Poprzez dodanie zbrojenia stalowego do betonu zbrojonego możliwe jest uzyskanie takich samych właściwości jak w przypadku betonu niezbrojonego. Żelbeton to mieszanka cementu, zbrojenia, kruszywa, wody i czasem dodatków. Produkowany jest przez odlewanie, spoinowanie, wykańczanie i utwardzanie i może być malowany lub teksturowany w celach estetycznych.

Materiały w konstrukcjach żelbetowych

Pręty zbrojeniowe mogą być dodawane do żelbetonu w celu zwiększenia wytrzymałości i trwałości konstrukcji. Beton zbrojony jest mocniejszy i trwalszy niż zwykły beton, ponieważ pręty zbrojeniowe zapewniają dodatkowe wsparcie dla konstrukcji. Na przykład, dzięki osadzeniu prętów zbrojeniowych w betonie zbrojonym, rusztowanie może pozostać stabilne nawet wtedy, gdy pracownicy mocują je za pomocą gwoździ lub śrub. Stal zbrojeniowa może być również osadzona w powierzchni betonu w celu wzmocnienia nośności konstrukcji. Tak więc żelbeton ze zbrojeniem inżynierskim może mieć takie same właściwości, jak beton bez wad. Określenie posadzka pełnobetonowa odnosi się do powierzchni, która zawiera zarówno cement, jak i zbrojenie. Beton zwykły nie wymaga jednak stosowania materiałów wtórnych, takich jak zbrojenie czy siatka. W rzeczywistości jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego wiązać. Zwykły cement jest doskonałą podstawą każdej konstrukcji ze względu na swoje właściwości wiążące. Jednak dodanie stali do zwykłego betonu zwiększa jego wytrzymałość na rozciąganie i zmniejsza jego ciężar. W stropach żelbetowych właściwości te mogą być dodatkowo wzmocnione przez zastosowanie dodatkowych materiałów.

Techniki montażu z wykorzystaniem łączników

Śruby, gwoździe i inne elementy złączne były tradycyjnie stosowane do wzmacniania konstrukcji betonowych. Jednak te starsze metody, choć skuteczne, są czasochłonne i podatne na błędy ludzkie, gdy są wykonywane przez operatorów maszyn. Z drugiej strony, pręty zbrojeniowe można szybko i łatwo zainstalować za pomocą narzędzi elektrycznych, co jest 50 razy szybsze niż metoda ręczna. Jednak metoda wbijania prętów zbrojeniowych za pomocą gwoździ lub śrub ma nadal zalety w stosunku do starej metody.