Leczenie farmakologiczne, czy operacja prostaty?

Dużo od nas zależy, jak będzie wyglądać nasze zdrowie. Szczególnie o tym powinni pamiętać panowie, którzy przekraczają 40 rok życia. A wszelkie dane statystyczne bardzo wyraźnie nam pokazują, że mamy obecnie bardzo duże zachorowania z uwagi na to, że nie zwracamy uwagi na profilaktykę. W konsekwencji niejednokrotnie niezbędna będzie prostatektomia radykalna, która polega na całkowitym usunięciu gruczołu prostaty. Jeżeli więc mamy taką możliwość, to powinniśmy robić wszystko, aby utrzymać nasze zdrowie w odpowiedniej kondycji. Przede wszystkim ważna będzie zmiana diety no i pamiętajmy o wykonywaniu ćwiczeń fizycznych. Poza tym oczywiście musimy się także regularnie pojawiać u lekarza rodzinnego lub urologa. Weryfikacja i analiza symptomów chorobowych będzie po prostu niezbędna, zanim zainteresujemy się, na przykład prostatektomią radykalną. Identyfikacja problemów jednak nie będzie nigdy dużym problemem dla specjalistów, którzy mają bardzo duże doświadczenie w tej dziedzinie medycyny i dobrze wiedzą, jakie występuje leczenie farmakologiczne, a także chirurgiczne.

Nowoczesne podejście do prostatektomii radykalnej

Bardzo ważnym zagadnieniem, jeżeli chodzi o problem urologiczny, będzie także nowoczesne podejście do prostatektomii radykalnej. W dzisiejszych czasach częściej odchodzi się od tradycyjnie wykonywanych zabiegów. Nie są one wystarczająco precyzyjne i występuje duże ryzyko powikłań. Tymczasem, jeżeli poddamy się operacji robotycznej, a więc takiemu zabiegowi, gdzie wykorzystuje się roboty, to wtedy mamy zapewnioną:

  1. precyzję,

  2. szybkość wykonania operacji.

Niejednokrotnie też, gdy nie mamy pojęcia o kwestiach związanych z urologią, to wychodzimy z założenia, że zabiegi takie będą bardzo bolesne no i oczywiście rekonwalescencja będzie się przeciągać w nieskończoność. Nic jednak bardziej mylnego. Jeżeli wykonana będzie nawet prostatektomia radykalna, to pacjent nie doświadcza tutaj zbyt dużego bólu. Wrażenia bólowe są także ograniczone po samym zabiegu no i szybciej dochodzimy do siebie.

Czy pacjent musi się przygotować jakoś do zabiegu?

Oczywiście tak samo jak przy każdym innym zabiegu operacyjnym, pacjent musi być do niego przygotowany. Dlatego musimy, zanim poddamy się prostatektomii radykalnej pojawić się kilka razy u lekarza prowadzącego. Będziemy poinformowani o tym, jak od początku do końca będzie przebiegać zabieg oraz na ile będziemy musieli się położyć do szpitala. Czasami też niezbędne jest trzymanie się ścisłej diety, szczególnie przed samym zabiegiem.