Ośrodki leczenia alkoholizmu – najważniejsze informacje.

Ośrodki leczenia alkoholizmu, a problem uzależnień.

Uzależnienia dotykają coraz większego odsetka naszego społeczeństwa. Mowa to o różnego rodzaju używkach i destrukcyjnych zachowaniach związanych z potrzebą złapania oddechu w stresującym życiu, które ma coraz więcej z nas. Nie ma jakiejś grupy społecznej, płci, wieku czy innych typowych wskazówek do tego, czy ktoś jest narażony na uzależnienie, czy nie. Każdy może wpaść w sidła nałogu i niestety tak się dzieje. Ośrodki leczenia alkoholizmu, takiej jak to miejsca, do którego zgłaszają się i starsi, i młodsi, i ci którzy czerpią z życia całymi garściami i ci, którzy mają problemy finansowe lub z przystosowaniem się do wymogów społecznych. Zgłasza się coraz więcej młodych kobiet, które na zewnątrz, dla przyjaciół otoczenia, czy w środowisku pracy, są odpowiedzialnymi ludźmi sukcesu. Tymczasem po powrocie do domu sięgają po kieliszek, nie mogąc bez niego ukoić nerwów, czy zasnąć. Dobry ośrodek uzależnień to miejsce, gdzie walka z alkoholizmem prowadzona jest według najnowocześniejszych wytycznych, międzynarodowych programów i przez najlepszych specjalistów.

Ośrodki leczenia alkoholizmu i etapy pracy z uzależnionym.

Aby wyjść z alkoholizmu nie można liczyć na magiczną pigułkę, która sprawi, że nigdy więcej nie sięgniemy po alkohol i nigdy nie będziemy odczuwać, takiej potrzeby. Wyjście z każdego uzależnienia to długotrwały proces, który przekłada się głównie na pracę samego zainteresowanego, a terapeuci, psychiatrzy i psycholodzy dają im zazwyczaj wyłącznie narzędzi i wsparcie w tym żmudnym procesie. Najważniejszą rzeczą, bez której nie może zacząć się leczenie, jest otwarte przyznanie się pacjenta do tego, że jest alkoholikiem i że chce się z tego powodu poddać terapii. W przypadku silnych uzależnień lub takich, które trwały latami wykonuje się wtedy także odpowiednie badania diagnostyczne, żeby wykluczyć choroby i spustoszenia, jakie dokonał w organizmie alkohol lub jakie może dokonać jego brak przy silnym uzależnieniu fizycznym. Dopiero wtedy psycholog może dobrać odpowiednią terapię. Reszta, jak już było wspomniane wcześniej leczy już wyłącznie w tym, czy pacjent wytrzymają w postanowieniu i będzie trzymał się zaleceń podczas terapii.

Ośrodki leczenia alkoholizmu – systemy działania.

Najczęstszymi trybami, w jaki działają ośrodki leczenia alkoholizmu to leczenia ambulatoryjne, dzienne oraz stacjonarne. Leczenie ambulatoryjne to porady i regularne spotkania terapeutyczne i jeżeli potrzeba psychiatryczne. Leczenie stacjonarne to oddziały szpitalne, w których pacjent przebywa przez 24 godziny na dobę przez okres kilku tygodni. Z kolei leczenia dzienne często prowadzone przez placówki państwowe to możliwości codziennej terapii i nadzoru lekarskiego, ale wyłącznie w czasie kilku godzin w ciągu dnia.