Leczenie prostatektomia radykalna istota leczenia
Operacja jest zwykle wykonywana przez jedno nacięcie i trwa co najmniej dwie godziny. Ból pooperacyjny po prostatektomii może być natychmiast złagodzony. Powikłania pooperacyjne są rzadkie, ale mogą wystąpić. Śmierć po rutynowej prostatektomii jest rzadka, ale może wystąpić w przypadku silnego krwawienia lub zakażenia podczas operacji. Większość operacji wykonuje się u mężczyzn po 60 roku życia.
Czym jest prostatektomia?
Prostatektomia to zabieg, w którym usuwa się gruczoł krokowy u mężczyzn. Najczęstszym powodem prostatektomii jest leczenie raka prostaty. Lekarze wykonują tę operację również u mężczyzn z łagodnym zapaleniem gruczołu krokowego, gdy prostata ulega zapaleniu i staje się bolesna. Podstawowe informacje o prostatektomii mogą pomóc w zrozumieniu panujących przekonań i opinii na temat tego zabiegu. Prostatektomia radykalna to najczęstszy zabieg chirurgiczny wykonywany u mężczyzn. Ból pooperacyjny po prostatektomii może być natychmiast złagodzony. Większość lekarzy radzi jednak pacjentom, aby odczekali co najmniej tydzień po zabiegu przed wznowieniem normalnej aktywności.
Trochę historii o operacji
W 1984 roku naukowcy odkryli sposób na usunięcie prostaty i części otaczającej ją tkanki gruczołowej podczas jednej operacji, bez zwyczajowego usuwania cewki moczowej. Operacja ta nazywana jest prostatektomią, a wykonujący ją lekarz nazywany jest proktologiem. Terminem „prostatektomia radykalna” określa się operację wykonywaną przez lekarzy lub za pomocą specjalnego sprzętu używanego przez lekarzy przeszkolonych do wykonywania takich operacji. Obie operacje wykonywane są zwykle w znieczuleniu ogólnym i mają niewiele skutków ubocznych dla pacjenta.
Operacja i jej wpływ
Wiele czynników wpływa na postrzeganie przez pacjentów i społeczeństwo proponowanych zmian w istniejących praktykach medycznych, takich jak prostatektomia radykalna, oraz na zakres, w jakim takie praktyki powinny być aktywnie promowane w istniejących instytucjach medycznych i w bazie edukacyjnej dla lekarzy pracujących na podstawie przepisów o licencjach medycznych wymagających „świadomej zgody”. Tak jak ważny jest proces świadomej zgody, bardziej fundamentalne kwestie upodmiotowienia pacjenta i odpowiedzialności prawnej (w przeciwieństwie do standardów praktyki klinicznej) wydają się pozostawać poza obecną debatą na ten temat, zarówno akademicką, jak i legislacyjną, która leży u podstaw medycyny.
Nie tylko sama operacja jest ważna, ale także istotne jest leczenie po operacyjne, które odgrywa bardzo dużą rolę w życiu pacjenta. Dbanie o siebie po operacji może tylko przynieść korzyści.